Jan Urban został zwolniony z funkcji trenera Górnika Zabrze. Klub oficjalnie poinformował o rozstaniu z 62-letnim szkoleniowcem we wtorek, 15 kwietnia 2025 roku. To zaskakująca decyzja, biorąc pod uwagę, że Urban był jednym z najbardziej cenionych trenerów w Ekstraklasie, a jego umowa i tak wygasała z końcem czerwca. Co stoi za tą nagłą decyzją i jak należy ocenić pracę Urbana w Zabrzu?

Dwie kadencje Urbana w Górniku – od stabilizacji do niespodziewanego końca

Jan Urban związany był z Górnikiem Zabrze nie tylko jako trener, ale również jako legendarny piłkarz. W latach 1985-1989 zdobył z zabrzańskim klubem trzy mistrzostwa Polski, a wiosną 1998 roku zakończył tam swoją piłkarską karierę. Jako szkoleniowiec pracował w Górniku dwukrotnie – najpierw od 27 maja 2021 do 14 czerwca 2022 roku, a następnie od 18 marca 2023 roku aż do dzisiaj.

Pierwsza kadencja Urbana zakończyła się ósmym miejscem w tabeli Ekstraklasy i ćwierćfinałem Pucharu Polski. Mimo solidnego wyniku, władze klubu zdecydowały się wówczas na zmianę i zatrudniły Bartoscha Gaula. Eksperyment z niemieckim szkoleniowcem zakończył się jednak niepowodzeniem – Górnik znalazł się w strefie spadkowej, co zmusiło zarząd do ponownego sięgnięcia po Urbana.

Doświadczony trener nie zawiódł – w sezonie 2022/2023 poprowadził zespół do szóstego miejsca w lidze, mimo że przejął drużynę w bardzo trudnym momencie. W kolejnym sezonie powtórzył ten wynik, umacniając pozycję Górnika jako solidnego klubu środka tabeli, który od czasu do czasu potrafi zagrozić czołówce.

Bilans i statystyki – Urban w liczbach

Łącznie Jan Urban poprowadził Górnik Zabrze w 113 oficjalnych meczach – 105 w Ekstraklasie i 8 w Pucharze Polski. Jego bilans to 50 zwycięstw, 23 remisy i 40 porażek. W lidze wygrał 46 spotkań, zremisował 22 i przegrał 37, co daje skuteczność na poziomie 44%.

W obecnym sezonie 2024/2025 Górnik pod wodzą Urbana zajmował siódme miejsce w tabeli Ekstraklasy, jednak ostatnie porażki z GKS-em Katowice, Legią Warszawa i Zagłębiem Lubin znacząco osłabiły pozycję szkoleniowca. Szczególnie bolesna była porażka z Legią (0:3), po której Urban wypowiedział słowa, które mogły nie spodobać się władzom klubu.

„Pewnym klubom się nie odmawia, ale z nikim z Legii ostatnio nie rozmawiałem. Życie nauczyło mnie, że w futbolu może zdarzyć się wszystko. Na przykład jutro zadzwoni nowy dyrektor sportowy Michał Żewłakow i powie: 'Janek, robimy dublet jak ostatnio, kiedy jeszcze grałem w twojej drużynie?'” – powiedział Urban, co według mediów mogło być jednym z powodów jego zwolnienia.

Młodzi zawodnicy – Urban jako promotor talentów

Jednym z największych osiągnięć Jana Urbana w Górniku było stawianie na młodych zawodników. Mimo że szkoleniowiec był przeciwnikiem przepisu o młodzieżowcu, nie bał się dawać szans utalentowanym piłkarzom, jeśli widział, że są na to gotowi.

Pod jego skrzydłami rozwinęli się m.in. Dominik Sarapata, Dominik Szala i Aleksander Buksa. Szczególnie imponujący był rozwój 17-letniego Sarapaty, który w trzech wiosennych meczach rozegrał aż 240 minut i pokazał, że ma potencjał na dużą karierę.

Jan Żurek, koordynator akademii Górnika, podkreślał wyjątkowe podejście Urbana do młodych piłkarzy: „Jasiu Urban jest wspaniałym trenerem i mądrym człowiekiem. Na ostatnim obozie w Turcji młody chłopak popełnił fatalny błąd, po którym straciliśmy bramkę. Czekał na burę, ale trener nawet tego nie skomentował. Do młodych chłopaków trzeba mieć wyczucie.”

Trudne warunki pracy – budowanie zespołu mimo ograniczeń

Urban pracował w Górniku w bardzo trudnych warunkach. Praktycznie w każdym okienku transferowym dochodziło do znaczących zmian w kadrze, a wyróżniający się zawodnicy odchodzili przy pierwszej lepszej ofercie. Mimo tych ograniczeń, szkoleniowiec potrafił zbudować zespół, który regularnie zajmował miejsca w górnej połowie tabeli.

Aleksander Buksa, jeden z podopiecznych Urbana, tak mówił o współpracy z doświadczonym trenerem: „Szatnia wspiera Jana Urbana całkowicie. To, co zawodnicy cenią w nim najbardziej, to jego podejście do każdego z nas – traktuje nas z szacunkiem i zawsze jest gotów do rozmowy.”

Przyszłość Urbana i Górnika – co dalej?

Według informacji podanych przez Tomasza Włodarczyka, do końca sezonu drużynę poprowadzi Piotr Gierczak, były opiekun rezerw Górnika, który później został asystentem Bartoscha Gaula oraz samego Urbana. Nie wiadomo jeszcze, kto zostanie trenerem zabrzańskiego klubu od nowego sezonu.

Co do Jana Urbana – jego nazwisko od dawna pojawia się w kontekście potencjalnego powrotu do Legii Warszawa, a nawet objęcia reprezentacji Polski. Sam szkoleniowiec w jednym z wywiadów przyznał: „Pewnym drużynom się nie odmawia”. Czy zatem zobaczymy go wkrótce w innym polskim klubie? Czas pokaże.

Urban odchodzi z podniesioną głową

Jan Urban odchodzi z Górnika Zabrze po raz drugi, ale tym razem może czuć się rozgoryczony. Wykonał kawał dobrej roboty, stabilizując sytuację klubu i wprowadzając go do górnej połowy tabeli. Wypromował wielu młodych zawodników i cieszył się szacunkiem w szatni.

Jego zwolnienie na sześć kolejek przed końcem sezonu, gdy drużyna zajmuje siódme miejsce w tabeli, jest zaskakujące. Szczególnie że kontrakt szkoleniowca i tak wygasał z końcem czerwca. Czy powodem były jego słowa o Legii? A może władze klubu chciały po prostu nowego otwarcia? Niezależnie od przyczyn, Jan Urban zapisał się w historii Górnika Zabrze zarówno jako piłkarz, jak i trener, który w trudnych warunkach potrafił stworzyć zespół grający atrakcyjną i skuteczną piłkę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *