Cezary Kulesza został wybrany na drugą kadencję prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej, ale Walne Zgromadzenie Delegatów przeszło do historii jako jeden z najbardziej burzliwych momentów w dziejach federacji. Delegaci zbuntowali się przeciwko kandydatom na wiceprezesów wskazanym przez Kuleszę, dwukrotnie odrzucając jego zaufanych ludzi. Dopiero po kompromisie udało się wyłonić nowy, mocno odmieniony zarząd PZPN na lata 2025–2029.
Prezes wybrany bez konkurencji, ale… wiceprezesi odrzuceni
Cezary Kulesza nie miał konkurencji w wyborach na prezesa PZPN. Uzyskał 98 głosów na 116 oddanych (7 przeciw, 11 wstrzymujących się), dziękując za zaufanie i deklarując chęć dalszej pracy na rzecz polskiej piłki. Jednak już chwilę później atmosfera na sali zgromadzenia gwałtownie się zmieniła.
Kulesza zgłosił na wiceprezesów swoich dotychczasowych współpracowników: Henryka Kulę, Macieja Mateńkę i Mieczysława Golbę. Każdy z nich poniósł porażkę – nie uzyskali wymaganej większości głosów. Przykładowo, Kula potrzebował 58 głosów, otrzymał 57, Mateńko – 45, Golba – 46. Delegaci jasno dali do zrozumienia, że chcą zmian w kierownictwie federacji i nie zaakceptują bezrefleksyjnego przedłużenia poprzedniego układu.
Nerwy, przerwa i kompromis. Nowi wiceprezesi PZPN
Po dwóch nieudanych podejściach i ponad półgodzinnej przerwie Kulesza musiał się ugiąć i przedstawił nowe kandydatury, tym razem szerzej akceptowane przez środowisko. Delegaci wybrali:
- Adama Kaźmierczaka (prezes Łódzkiego ZPN) – wiceprezes ds. organizacyjno-finansowych,
- Sławomira Kopczewskiego (prezes Podlaskiego ZPN) – wiceprezes ds. szkoleniowych,
- Dariusza Mioduskiego (prezes Legii Warszawa) – wiceprezes ds. zagranicznych.
To wyraźny sygnał, że środowisko piłkarskie oczekuje szerszego dialogu i nowego otwarcia, a nie tylko kontynuacji dotychczasowej polityki.
Skład nowego zarządu PZPN 2025–2029
Ostatecznie w skład zarządu weszli:
- Prezes PZPN: Cezary Kulesza
- Wiceprezes ds. organizacyjno-finansowych: Adam Kaźmierczak
- Wiceprezes ds. szkoleniowych: Sławomir Kopczewski
- Wiceprezes ds. zagranicznych: Dariusz Mioduski
- Wiceprezes ds. piłkarstwa amatorskiego: Tomasz Garbowski
- Wiceprezes ds. piłkarstwa profesjonalnego: Marcin Animucki
- Członek zarządu z ramienia klubów Ekstraklasy: Karol Klimczak
- Członek zarządu z ramienia klubów 1. ligi: Marcin Janicki
- Bartosz Ryt, Łukasz Czajkowski, Paweł Wojtala, Wojciech Cygan, Radosław Michalski, Tomasz Lisiński, Henryk Kula, Wojciech Pertkiewicz, Seweryn Siemianowski, Sławomir Pietrzyk.
Komentarze i reakcje: „Sygnalizujemy potrzebę zmian”
W kuluarach nie brakowało komentarzy, że to „żółta kartka” dla Kuleszy i jasny sygnał, że środowisko oczekuje większej transparentności, dialogu i świeżej energii w zarządzaniu polską piłką. Sam Kulesza podziękował za zaufanie, ale też tym, którzy nie głosowali na niego, deklarując chęć przekonania ich do swojej wizji. Wybór nowych wiceprezesów i członków zarządu to realna zmiana układu sił w PZPN – do władz weszli przedstawiciele różnych środowisk, w tym szefowie największych klubów i związków regionalnych.
Co dalej z polską piłką? Nowe otwarcie czy tylko kosmetyka?
Delegaci pokazali, że mają realny wpływ na kształt władz federacji i nie zamierzają być tylko „maszynkami do głosowania”. Przed Kuleszą i nowym zarządem trudne zadanie – odbudować zaufanie, poprawić relacje z klubami i środowiskiem, a przede wszystkim skutecznie zarządzać polską piłką w nowej kadencji.